Meldt over 30 grader

Klar for het løpshelg på Nürburgring

Møller Bil går inn i helgens løp på Nürburgring med én klar utfordring: varme. Med temperaturer opp mot over 30 grader ligger alt til rette for en krevende helg – både for bil og førere.

– Dette blir noe helt annet enn vi er vant til. Varme påvirker alt, spesielt dekk og bremser. Her gjelder det å jobbe smart gjennom hele helgen. Vanligvis pakker vi for regn og kulde her – nå er det solkrem og korte ermer som gjelder, sier teamsjef og servicemarkedsdirektør i Møller Bil, Espen Wiik, med et smil.

Trening kjøres fredag, før kvalifisering og firetimersløp venter lørdag.

Må tenke strategi fra start

Høye temperaturer stiller nye krav til både oppsett og kjøring. Spesielt gjelder det å finne riktig balanse på dekktrykk og temperaturer, og ikke minst å ta vare på bremsene.

– Bremsene får en tøff dag i slike forhold. Derfor må vi bruke treningen på fredag til å forstå hvordan de utvikler seg, slik at vi kan disponere riktig i løpet, forklarer Wiik.

Den nye løpsbilen, en Audi RS 3 LMS, har heller ikke blitt testet i tilsvarende varme tidligere.

Vi må også følge ekstra godt med på temperaturer i girkasse og motor. Det handler om å ikke pushe for hardt for tidlig

Foto: Riseng Media

Små feil kan bli avgjørende

Bak rattet venter en fysisk tøff oppgave for teamets tre sjåfører denne helgen: Håkon Schjærin, Kenneth Østvold og Atle Gulbrandsen.

I en cockpit som fort kan bli ekstremt varm, øker også risikoen for små feil.

– Temperaturen i bilen er ofte undervurdert. I løpsbilen er det ingen aircondition. Det blir fort mye varmere enn folk tror og da er det lettere å gjøre små feil som koster tid, sier Anders Lindstad. Han er en av teamets sjåfører, men har denne helgen ansvaret for dekk.

Anders, som til daglig er servicemarkedssjef hos Møller Bil Elverum, mener nøkkelen til suksess ligger i disiplin.

Espen Wiik og Anders Lindstad i prat under et tidligere løp i år.

Espen Wiik og Anders Lindstad i prat under et tidligere løp i år. Denne helgen ryker boblejakken.

– Den som er raskest i slike forhold er gjerne den som klarer å holde dekk og bremser innenfor riktig arbeidsvindu gjennom hele stinten. Noen ganger tjener du mer på å holde litt igjen enn å pushe maks hele tiden.

Mange biler på startstreken

Denne gangen stiller bare to biler i Møller Bils klasse, mens totalt 110 biler er påmeldt til løpet.

– Det gir et helt annet utgangspunkt når vi har flere å måle oss mot, men det er påmeldt nokså tilsvarende biler i andre klasser, så da måler vi oss mot de også. Det gjør det enda morsommere å konkurrere, sier Wiik.

Tar med gjestene tett på

Som alltid stiller Møller Bil med et solid støtteapparat og et stort innslag av gjester.

Rundt 50 inviterte fra Møller Bil og samarbeidspartnere er med til Tyskland denne helgen.

– Det er viktig for oss å dele denne opplevelsen. Denne gangen består gjestene hovedsakelig av medarbeidere fra servicemarkedet hos våre forhandlere i Stor-Oslo. De får komme tett på teamet og se hva som faktisk kreves ute på banen, sier Wiik.

Med en bil i topp stand, et samkjørt team og krevende forhold i vente ligger alt til rette for en intens og spennende løpshelg.

Som alltid stiller Møller Bil med både faste- og gjestemekanikere fra Møller Bils forhandlere.

Som alltid stiller Møller Bil med både faste- og gjestemekanikere fra Møller Bils forhandlere.

Sist oppdatert - 18. juni 2026

Relaterte artikler

Her er Møller Bils Audi på vei gjennom Adenauer Forst – et krevende parti på banen.
Teamets sjåfører imponerteAldri kjørt raskere

Helgens løp på Nürburgring går inn i historieboken for Møller Bil. Motorsport-teamets to sjåfører har aldri tidligere kjørt raskere rundt den 24 kilometer lange banen i Tyskland.

Møller Bils Audi på vei ut av den berømte karusellen på Nürburgring.
Flere konkurrenter på plassKlare for nytt løp

Etter en lærerik sesongstart på Nürburgring er Møller Bil klare for neste løp førstkommende lørdag. Denne gangen venter både bedre forutsetninger og økt konkurranse i klassen.

Denne helgen får Møller Bil bryne seg mot Max Verstappen som etter alle solemerker stiller i en Porsche som på bildet.
Travel sesongavslutningMøller Bil i samme løp som Verstappen

Møller Bil er klare for noen spennende og hektiske uker på legendariske Nürburgring i Tyskland. Motorsport-teamet til Norges største bilforhandlerkjede skal delta i tre krevende løp på bare én måned. På startstreken står også en firedobbel verdensmester i Formel 1.

Se alle artikler