Berg- og dalbane for Møller Bil

Dramatisk helg på Nürburgring

Sesongens andre løpshelg ble en berg- og dalbane for Møller Bil på Nürburgring. Tekniske utfordringer både fredag og lørdag gjorde helgen svært spennende for det eneste helnorske teamet på den legendariske banen i Tyskland.

- Denne løpshelgen er noe hele teamet og en stor gjeng med kvinnelige ansatte fra Møller Bil sent vil glemme, forteller teamsjef Espen Wiik.

Under fredagens trening fikk teamet utfordringer med girkassen på sin Audi RS 3 LMS. Teamets faste mekanikere sammen med fire kvinnelige gjestemekanikere fra Møller Bils forhandlere kastet seg raskt over bilen og jobbet langt utover natten med å bytte girkassen.

Helgens gjestemekanikere avbildet.

Helgens gjestemekanikere var Jeanette Zand (Møller Bil Haugesund), Maja Hansen Einan (Møller Bil Orkdal), Gyda Samdal og Ida Eilertsen (begge fra Møller Bil Trondheim).

Morgenen etter var det klart for kvalifisering og en ny utfordring meldte seg. Motoren fikk for lite drivstoff - noe som ga redusert motorkraft. Mekanikerne løste utfordringen raskt. Til tross for lite kjøring på den over 24 kilometer lange banen satte teamet bestetid i klassen.

Firetimersløpet startet intenst med tett kniving på banen og det tok ikke lang tid før det ble dramatisk for sjåfør Kenneth Østvold. Etter å ha kjørt over en «curb» merket Kenneth at bilen sank på høyre side bak, det kom røyk og han måtte redusere farten betraktelig. Det viste seg raskt at en bolt var knekt i understellet. Etter 20 minutters hardt arbeid klarte mekanikerne å reparere bilen og fikk den ut på banen igjen.

De var nå flere runder bak de andre konkurrentene i klassen, men de ga ikke opp. Med et godt tempo og sterke rundetider av teamets to andre sjåfører, Anders Lindstad og Håkon Schjærin, nærmet de seg konkurrentene - som fikk både tekniske utfordringer og kolliderte. Like før målgang var teamet tilbake på førsteplassen. Det oppstod ville jubelscener da de passerte mållinjen først og sikret nok en klasseseier.

- Sesongen har startet veldig bra med klasseseiere i de to første løpene. Det er ingen selvfølge på den krevende og lange banen uansett hvor godt forberedt man er. Det så vi i løpet hvor både vi og konkurrentene fikk utfordringer. Denne gangen var det vi som løste disse best både på og utenfor banen, og det skal vi være stolte av, forteller teamsjef Wiik.

For en flott heiagjeng!

Møller Bils heiagjeng var umulig å ikke få øye på!Foto: Riseng Media

Et titalls kvinner fra Møller Bil med som supportere

Helgen var også preget av en spesiell og begeistret gjeng kvinner fra Møller Bil som var med.

- Deres entusiasme rundt banen, i pitlane, i teltet vårt, og ikke minst under middagen, skapte en helt unik stemning. Støtten og engasjementet ga teamet et ekstra driv og de bidro sterkt til den fantastiske stemningen gjennom hele helgen. Mange av de var også på billøp for første gang, forteller Kjersti Rønningen som teamets gjesteansvarlig.

Etter løpet ble sjåførene tatt imot som helter. De signerte trøyer og tok bilder med de glade og imponerte kvinnene.

En av teamets største supportere og eier i Møller Mobility Group, Morten Møller, var en av få menn med på helgens løp.

- Jeg har vært på mange turer hit, men stemningen denne helgen har vært i toppsjiktet. Det er helt fantastisk, forteller han entusiastisk etter målgang.
- Morten Møller
Morten Møller med på helgens løp.

Foto: Pål Henning Berg

Lang sommerpause før neste løp

Etter fantastisk start på sesongen tar teamet nå en velfortjent sommerpause før de går i gang med høstens tre løp i september og oktober. Frem til da planlegger teamet en gjennomgang av løpsbilen for å sikre at alt er i orden før de resterende løpene i det tyske langdistanse-mesterskapet (NLS).

Sist oppdatert - 16. mai 2025

Relaterte artikler

Denne helgen får Møller Bil bryne seg mot Max Verstappen som etter alle solemerker stiller i en Porsche som på bildet.
Travel sesongavslutningMøller Bil i samme løp som Verstappen

Møller Bil er klare for noen spennende og hektiske uker på legendariske Nürburgring i Tyskland. Motorsport-teamet til Norges største bilforhandlerkjede skal delta i tre krevende løp på bare én måned. På startstreken står også en firedobbel verdensmester i Formel 1.

Stor heiagjeng med på sesonens første løp.
Takker mekanikerteamet Perfekt start på sesongen

Møller Bil markerte starten på 2025-sesongen med en overbevisende klasseseier på legendariske Nürburgring – som eneste norske team på startstreken.

Bilnøkkelbatteri som byttes
Tips og rådBytte batteri bilnøkkel: Slik gjør du det

Opplever du at nøkkelen reagerer tregt? Da kan det være på tide å bytte batteri i bilnøkkelen – her er alt du trenger å vite.

Se alle artikler